دوربین مداربسته

روشهای جلوگیری از هک دوربین مداربسته

مهمترین مسئله‌ای که در رابطه با دوربین های مداربسته وجود دارد و ذهن بسیاری از کاربران را درگیر کرده است، امنیت سایبری می‌باشد. کاربران اینگونه دوربین‌ها، تمایل دارند که آگاهی خود را افزایش داده و در کوتاه‌ترین زمان ممکن متوجه حملات سایبری شوند. پس از خواندن این مقاله با چند راه ساده برای جلوگیری از هک دوربین مداربسته آشنا خواهید شد.کسانی که دوربین مداربسته دارند، باید حواس جمعی داشته باشند. برای مثال فعالیت افراد مختلفی را که به آن‌ها شک دارند تحت نظر بگیرند. چون در غیر این صورت، شاهد مشکلاتی مثل کند شدن تصاویر و مشکلاتی از این قبیل خواهند بود.پس باید با افزایش آگاهی خود از وقوع چنین مشکلاتی جلوگیری کنیم. در این راستا، می توانید از دوربین‌هایی استفاده کنید که به دلیل داشتن امنیت سایبری قدرتمند، به راحتی قابل نفوذ نیستند.

نشانه‌های کلی هک شدن دوربین مداربسته

در صورتی که متوجه شدید نمی‌توانید وارد تنظیمات دستگاه شوید و در واقع رمز غیرفعال شده است، یعنی هکرها دوربین مداربسته‌ی شما را هک کرده‌اند. اگر متوجه شدید که تنظیمات اعمال شده بر روی دستگاه تغییر کرده‌اند و عکس های ثبت شده توسط دوربین در حال انتقال هستند، بدانید که هکر‌ها کار خود را انجام داده و سیستم را هک نموده‌اند.کند شدن سرعت ارسال تصاویر، به دلیل زیاد شدن ترافیک اتفاق می افتد. این اتفاق بدون دلیل رخ نمی دهد و زنگ خطری برای دارندگان این دوربین های مداربسته می باشد.به طور کلی آگاه بودن از آنکه چطور بفهمیم دوربین مدار بسته هک شده است، اولین قدم برای مقابله و پس از آن جلوگیری از آن است. اگر با مواردی این چنینی مواجه شدید، آن را جدی گرفته و به سرعت علت آن را بررسی کنید.برای جلوگیری از هک دوربین مدار بسته فراموش نکنید که هرچند وقت یکبار، رمز دوربین مداربسته‌ی خود را تغییر دهید. این کار باعث می شود که تیر هکرها به سنگ بخورد و نتوانند به تصاویر سیستم شما دسترسی داشته باشند.

استفاده از رمز پیچیده:

یکی از بدیهی‌ترین و ابتدایی‌ترین راه برای جلوگیری از هک دوربین مداربسته استفاده از رمز پیچیده است. از گذاشتن رمزهای ساده بر روی سیستم خودپرهیز کنید. بهتر است از رمزهایی استفاده کنید که ترکیبی از حروف انگلیسی و اعداد باشند. چرا که با این کار،  امکان هک دوربین مداربسته‌ی خود را کاهش می دهید.

محدود کردن دسترسی به سیستم

اجازه ندهید هر فردی به سیستم شما دسترسی داشته باشد. چون ممکن است هکر ها و افراد سودجو به اطلاعات شما دسترسی یابند.

به روز کردن دستگاه NVR

اگر از نسخه‌های قدیمی نرم افزار دوربین و دستگاه NVR استفاده می کنید، آن را به روز کنید. چون در این صورت به میزان زیادی از حملات سایبری هکرها جلوگیری کرده‌اید. شرکت ها امکاناتی را به این برنامه‌ها اضافه کرده‌اند که با نفوذ هکرها مقابله می‌کند.

دوربین مداربسته را به کامپیوتر خود وصل نکنید

بهتر است که از اتصال دوربین مدار بسته به کامپیوتر شخصی خود خودداری کنید. چون در این صورت اگر مورد حملات سایبری هکرها قرار بگیرید، بقیه‌ی قسمتهای سیستم دست نخورده باقی می‌مانند.

راهکارهای ارتقاء امنیت دوربین مداربسته

1. خرید دوربین های مداربسته از شرکت های معتبر:

استفاده از دوربین های مدار بسته و دستگاه های ضبط با کیفیت در مقابل دستگاه های فیک و نونیم موجود در بازار می تواند تا حد زیادی خطر نفوذ هکرها را کاهش دهد،زیرا برند ها و شرکت های ناشناخته به دلیل امنیت پایین به راحتی هک می شوند.اگر امنیت برای شما از اهمیت بالایی برخوردار است،خریداری دوربین مداربسته دست دوم به هیچ ‌عنوان توصیه نمی‌شود دوربین‌های مدار بسته کارکرده پتانسیل بیشتری برای هک شدن دارند،بنابراین همیشه از شرکت های معتبر خرید کنید و همچنین برای سرویس دوره ای و تنظیمات آن نیز از خدمات شرکت اصلی استفاده کنید.

2. تغییر نام کاربری و رمز عبور پیش‌فرض دستگاه و بروزرسانی آن:

هرگز دستگاه DVR یا NVR خود را با نام کاربری و کلمه عبور پیش‌فرض رها نکنید عدم تغییر اطلاعات پیش‌فرض یکی از معمول‌ترین اشتباهاتی است که باعث هک شدن دستگاه DVR و نفوذ به سیستم می‌شود،هکرها می‌توانند با استفاده از ۱۰۰۰ آدرس IP مختلف،نام کاربری و کلمه عبور پیش‌فرض را  امتحان کرده تا راه نفوذی پیدا کنند،همچنین به صورت دوره ای باید رمز عبور خود را تغییر دهید و باید از رمز عبوری استفاده کنید که امکان حدس زدن رابرای هکرها کاهش می دهد.

شما می توانید با بهره گیری الزامات زیر رمز عبوری قوی داشته باشید:

طول رمزهای عبور خود را بیشتر از 8 کاراکتر (حرف) انتخاب کنید.

در رمز عبور خود هم از حروف بزرگ و هم از حروف کوچک استفاده کنید.

در رمز عبور خود از اعداد نیز استفاده کنید.

برای رمز عبور خود از انواع پرانتز ({,},(,),[,]) استفاده کنید.

برای رمز عبور خود از علائم انگلیسی مانند نقطه،فاصله،اعشار،جمع،ضرب،و علائم دیگر مانند ~,!,@,#,$,%,^,&,*,-,_,=,+,/,\,|,?,<,>,…» استفاده کنید.

در رمز عبور خود از حروف اضافه انگلیسی «,,.,:,;,’,” و …»استفاده کنید.

3.بهره گیری از  فایروال:

فایروال ها همواره به عنوان یکی از مهمترین ابزار های امنیتی جهت مقابله با حملات شبکه ای می باشد،استفاده از فایروال سخت افزاری تا حدود زیادی می تواند خطر حملات را کاهش دهد فایروال های نرم افزاری نیز می توانند کمک حال مناسبی برای مقابله با این خطر ها باشند.

4. بروزرسانی نرم افزارها:

از جمله مهمترین عواملی که می تواند جلوی نفوذ هکرها را بگیرد بروزرسانی نرم افزار دوربین و دستگاه های ضبط کننده می باشد. توسعه دهندگان نرم افزارهای موجود در دوربین های مداربسته همواره در صدد ارتقا مسائل امنیتی محصولات خود هستند،از این رو همواره نسخه های جدیدی را روانه بازارمی کنند بنابراین حتما سیستم خود را با استفاده از این نسخه های جدید ارتقا دهید.

5. استفاده از یک شبکه اینترنت کاملا مجزا

همانطور که گفته شد یکی از مهمترین امکانات دوربین های مدار بسته کنترل از راه دور است با توجه به این امر و نیز اهمیت حفاظت از حریم خصوصیدر صورت امکان پیشنهاد می شود از شبکه اینترنت وای فای کاملا مجزا و مختص به دوربین مداربسته خود استفاده کنید تا از حمله سایبری هکرها در امان باشید و سیستم امنیتی شما کاملا فریز باشدبنابراین سعی کنید از شبکه عمومی اینترنت محل کار یا منزلتان برای کنترل از راه دور دوربین مدار بسته استفاده نکنید.البته برای جلوگیری از سرقت اینترنتی اطلاعات سیستم امنیتی خود در خانه و محل کارتان یابد با تغییر رمز عبور شبکه ی اینترنت خود و رعایت مسائل امنیتی آن  شانس سارقان دیجیتال را به کمترین حد ممکن برسانید.

6. تغییر پورت‌های پیش‌فرض

در فضای سایبری هر ابزاری که روی شبکه کار می‌کند با استفاده از پورت‌های اختصاص یافته به خود،خدمات خود را ارائه می‌دهد در ارتباط با سیستم‌های نظارت تصویری،دستگاه DVR و NVR با استفاده از پورت‌های اختصاص یافته به کاربر اجازه می‌دهد از راه دور و با استفاده از اینترنت تصاویر زنده و ضبط شده را روی گوشی موبایل و یا کامپیوتر خود مشاهده کند حتما این پورت های پیشفرض را تغییر دهید تا جلوی راه نفوذ هکرها را بگیرید و سایر پورت های بدون استفاده را ببندید در این صورت امکان هک شدن تصویر دوربین به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.اگر امکان بستن پورت های ابزار برای شما وجود ندارد باید ترافیک پورت ها را تحت نظر داشته باشید تا در صورت وجود ترافیک مشکوک از آن آگاه شده و امکان هک شدن تصاویر را بررسی نمایید.

7. تعیین نام کاربری و رمز عبور خاص برای هر کاربر، دستگاه و برنامه

برای امنیت بیشتر در سیستم های امنیتی خود،باید برای هر دستگاه،برنامه یا کاربر نام کاربری و رمز عبور مخصوص برای ورود به سیستم با سطح دسترسی مشخص تعیین کنید.دقت داشته باشید تعیین سطح دسترسی افراد به دوربین های مداربسته یکی از نکاتی مهم می باشدو همچنین تعیین افرادی که در هنگام حضور یا عدم حضور شما در محل به تصاویر و اطلاعات دسترسی خواهند داشت حائز اهمیت است.

8. تعریف لیست دستگاه‌های مجاز

علاوه بر فعال‌سازی فایروال، یکی از اقداماتی که می‌توانید برای به حداکثر رساندن امنیت دوربین های مداربسته انجام دهید، تعریف آدرسدستگاه‌های مجاز برای اتصال به دوربین و یا دستگاه می‌باشد.

9. محل نصب دوربین و سیستم ضبط کننده

محل نصب دوربین باید به گونه ای انتخاب شود که امکان دسترسی افراد سودجو به سخت افزار دوربین به حداقل برسد.

 

** لازم به ذکر است برای کسب اطلاعات دقیق تر و مشاوره تخصصی برای خرید دوربین های با کیفیت و با ایمنی بالا می توانید با کارشناسان ما در

فروشگاه دیدبان غرب تماس بگیرید.**

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *